Co myśleć o wiskozie? /PRZEWODNIK/

Robi się coraz cieplej. Powoli zmieniamy garderobę. Szukając zwiewnych sukienek warto przyjrzeć się ich metkom. Nasz komfort w dużej mierze zależy od składu ubrań.

 

Dzisiaj na tapetę biorę wiskozę, która jest włóknem celulozowym. Jeśli chcecie wiedzieć trochę więcej – polecam Przewodnik po włóknach celulozowych,  który dla Was przygotowałam.

Wiele w Internetach pisało się o materiałach, jak je rozpoznawać, które są „dobre” a które „złe”. Jednak rozmawiając ze znajomymi nadal widzę problem. Wiskoza jest często uważana za równą poliestrowi.

Zacznę więc od podstaw (Czy wiesz co nosisz? Podstawowy podział materiałów.).

Włókna dzielimy na naturalne i chemiczne. O ile przy pierwszych radzimy sobie jako tako z rozpoznaniem i właściwościami, o tyle przy tych drugich pojawia się wiele pomyłek. Włókna chemiczne dzielimy na sztuczne i syntetyczne. Wiskoza i włókna celulozowe są z grupy sztucznych. No właśnie. Nazwa brzmi dla mnie pejoratywnie. A nie powinno tak być. Włókna wiskozowe pochodzą tak jak naturalne z naturalnych składników (w tym przypadku z drzewa – celulozy drzewnej). Natomiast wytwarzane są w sposób jak syntetyczne, czyli chemicznie.

Włókna celulozowe powstały przez chęć odnalezienia tańszego odpowiednika jedwabiu. Początkowo wynaleziono wiskozę i to ona spełniała tę funkcję, a następnie jedwab sztuczny.

Dalsze badania doprowadziły do odkrycia włókien wiskozowych II (modal, kord super) i III (lyocell) generacji. Charakteryzują się one bardzo dobrymi właściwościami, a każda kolejna generacja jest wytwarzana w bardziej ekologiczny sposób (ciekawostka: odzież z lyocellu ulega biodegradacji w zaledwie 6 tygodni!).

 

Wiskoza

 

Wiskoza jest przyjemna w dotyku, przewiewna a zarazem delikatna, o wyrazistych kolorach. Idealnie nadaje się na lato i ładnie układa się na sylwetce. Z wyglądu podobna do jedwabiu, w dotyku przyjemniejsza niż poliester a właściwości zbliżone do bawełny.

Zalety wiskozy:

  • jest materiałem oddychającym i wyrównującym różnicę temperatur;
  • duża higroskopijność (podatność wchłaniania wody);
  • miękka, lekka, elastyczna i chłodna w dotyku;
  • właściwości antyseptyczne – nie są atakowane przez mole, grzyby i bakterie; nie uczula;
  • posiada bardzo dobre właściwości farbujące ( wyraziste kolory).

Wady wiskozy:

  • gniecie się;
  • niezbyt wytrzymała;
  • mała odporność na rozciąganie (szczególnie na mokro);
  • wymaga delikatnej pielęgnacji (o tym niżej);
  • łatwopalna.

Wiskozę należy właściwie pielęgnować. W innym wypadku może stracić swój fason lub pożółknąć. Prać najlepiej w 30 stopniach. Przed pierwszym praniem zmoczyć w zimnej wodzie (materiał często się zbiega). Lekko odwirować i rozwiesić gdy jest jeszcze mokra. Najlepiej prasować średnią temperaturą, na lewej stronie. Nie naciskać żelazkiem w okolicy szwów. Pomimo tych wskazówek proszę i tak przestrzegać informacji umieszczonych na metce produktu.

Moim zdaniem włókna celulozowe są fajną alternatywą do włókien naturalnych. Mają zbliżony wygląd (głównie do jedwabiu i bawełny) i właściwości (które często są lepsze od włókien naturalnych). Różnią się za to ceną, szczególnie w przypadku jedwabiu. Na pewno nie powinniśmy bać się mieszanek włókien naturalnych z celulozowymi. Dzięki temu ubrania nabierają nowych, lepszych właściwości.

Niżej jeszcze raz podaję link do przewodnika. Znajdziecie w nim dokładne informacje o wiskozie i pozostałych włóknach celulozowych. Enjoy!

Przewodnik po włóknach celulozowych

włókna celulozowe

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s